Admin

Departments, Faculty, and Staff

Click on a teacher’s name to contact them via e-mail. Teachers with (TL) are designated team leaders.

Career and Technical Education

Teacher Classes
Teresa Reed  Agriculture
Emily Cave Family & Consumer Science
Joe Mayes (TL) Tech. Drawing & Construction
Lee Phillips Business & Computer Information Systems
Corey Bowles Sports Medicine

English

Teacher Classes
Josh Hagy  Honors English 9. English 10, 11. & 12, Yearbook
Christy Armentrout Honors English 9, English 10 & 12
David Vanderford (TL) Agency & English 9
Karen Johnson-Hopkins Honors English 11, English 11, & DE English
Renee Samuelsen English 11 & 12, Mythology, & Honors English 12
Katie Spinks Honors English 10, English 10, & English Capstone
Sadie Dickson Agency & English 9 

Foreign Language

Teacher Classes
Jose Aragones Spanish
Robert Tucker (TL) Spanish
Edgenuity or Virtual Virginia - ONLINE French, German, Chinese

Health & Physical Education

Teacher Classes
Jackie Almarode (TL) PE 10 (Drivers Education Coordinator), New Tech Coordinator 
Corey Bowles Sports Medicine 
Gavin Haynes (TL) PE 9 & 10, Personal Fitness, & Sports Exercise & Health Sciences
Sharon Puffenbarger PE 9 & 10
Nicholas Perlozzo PE 9 & 10 

Math

Teacher Classes
Cynthia Maccentelli (TL) Geometry, Advanced Algebra & Trig., Pre-Calculus
Judy Hensley Geometry, Algebra II
Amanda Long  Algebra Readiness, AFDA. Algebra I
Richard Kline Algebra I, Algebra II, Geometry 
Robert Brigham Geometry, Algebra Readiness, Statistics, AFDA, Advanced Algebra & Trig

Science

Teacher Classes
Cynthia Solak (TL) Biology, Honors Biology, Anatomy and Physiology
Sara Rapp Biology, Honors Biology
Phillip Soyring Earth Science, Honors Earth Science, Physics
Stephen Hodges Ecology
Tristan Puckett Chemistry
Lowell Galford Environmental Science, Earth Science

Social Studies

Teacher Classes
Mallory Nicely (TL) Honors U.S. & Virginia History, Fusion, DE History, & African American History
Seth Davis Psychology, Sociology, Government, & Honors Government, Economics & Personal Finance
Zachary Mahler World History I, U.S. & Virginia History
Shane Clarke Honors World History I & II,, Government, World History II
 
Michelle Graham World History II, Government, Honors Government
Heather Terrell World Geography, Leadership
Sarah Mast         Honors World History I, Government, Economics & Personal Finance, Honors Government, Psychology

Special Education

Teacher Class/Position
Greg Payne  Special Education/School Based Intervention Chair
Tracie Buchanan-Porter (SBIT) Special Education
Gary Burdette Special Education
Honor Hartsfield (TL) Special Education
Will Fields Special Education
Diana Higgins Special Education  
Cheryl Brown TEACH/Employment Transition Specialist

Support Staff

Staff Member Duties
Devone Bess Bookkeeper
Susan Fey School Nurse
Elizabeth Hampton Office Secretary
Mark Jefferson I.S.S.
Clinton Phillips School Resource Officer
Nicole Shifflett Attendance Secretary
 Roberta Crizer School Counselors' Secretary
Jessica Harmon Aide
Sharon McCaleb Aide
Teresa Calvert Aide
Tracy Shinault Aide

Technology Team

Teacher Classes
William Canter  Testing and Technology Resource Teacher (TTRT)
Daphne Livesay Resident Technology Expert, Lab Manager, Edgenuity, Virtual Virginia

Turning Point

Rose West Turning Point/Lead Instructor
Wayne Persinger Turning Point
Melissa Church Aide